Kovařík v elitní společnosti Basquiata nebo Joan Mitchell

Výběr z květnové nabídky u newyorských aukčních síní, 13. – 16. 5. 2024

Ve třetím květnovém týdnu budou o pozornost sběratelů soutěžit hned čtyři přední aukční domy najednou. Světové společnosti Sotheby’s, Christie’s, Phillips a Bonhams zahájí své tradiční jarní přehlídky ve velkolepém stylu, s katalogovými odhady za desítky milionů dolarů. V nabídce nelze přehlédnout zajímavého van Gogha nebo Monetovy Kupky sena, poválečnému segmentu početně dominuje stále populárnější malířka Joan Mitchell. U žádného dražebníka nebude chybět ukázka z tvorby Jeana-Michela Basquiata a dvakrát se představí i loňský aukční objev, Vojtěch Kovařík.

Stále platí, že centrem světového trhu s uměním je New York. A to jak v globálních ročních statistikách, tak v aukčním kalendáři na letošní květen. Konkrétně na třetí týden v měsíci, neboť od pondělí 13. do soboty 18. května proběhne u všech hlavních aukčních domů dražební seriál moderního, poválečného a současného umění.

V nejprestižnějších večerních termínech budou ke koupi desítky slavných jmen za velmi ambiciózní sumy, „denní“ nabídka má za cíl pokrýt cenově dostupnější poptávku po dílech týchž umělců a umělkyň. Především americké publikum jistě pečlivě sleduje provenienční historii konkrétních atraktivních položek, neboť mezi jejich současnými či bývalými vlastníky jsou hollywoodské celebrity, známí sběratelé a sběratelky či vlivní finančníci a podnikatelé.

Sotheby’s New York

Alternativní popis
Francis Bacon: Podobizna George Dyera v podřepu, 1966,
olej na plátně, 198 x 147 cm,
Sotheby’s New York 13. 5. 2024
odhadní cena: 30 000 000 - 50 000 000 USD (+ provize)

Do pomyslného ringu těžkých vah vstoupí jako první aukční síň Sotheby’s. Ve čtyřech dnech uspořádá pět aukcí. Seriál odstartuje v pondělí 13. května dražbou těch nejaktuálnějších trendů ve výtvarném umění (The Now) s reprezentativním zastoupením ženských autorek – třináct z osmnácti předkládaných položek vytvořily umělkyně. Pozdější večer již ovládnou klasikové a klasičky druhé poloviny dvacátého století, tentokrát v tradičnějším poměru sedm výtvarnic ku devatenácti umělcům. U dvanácti položek z pětatřiceti se prodejní cena odhaduje nad deset milionů dolarů, na čele s až padesátimilionovým Portrétem George Dyera od britského malíře Francise Bacona (Portrait of George Dyer Crouching).

Tento předaukční odhad míří v rámci autorových celosvětových žebříčků velmi vysoko, na přibližně pátou příčku v absolutním srovnání. Pokud by pořadatelům katalogový předpoklad vyšel, Baconův obraz by se vyšplhal mezi nejdražší prodeje solitérních pláten, zachycujících malířova životního partnera a častého modela George Dyera. Momentálně nejvyšší částka za tuto kategorii padla před deseti lety u londýnských Christie's (37,6 milionu liber, všechny částky bez provize).

Alternativní popis Joan Mitchell: Poledne, 1969,
olej na plátně, 259,1 x 200,7 cm,
odhadní cena: 15 000 000 - 20 000 000 USD (+ provize)

Další nepřehlédnutelnou osobností, i co se počtu děl týče, bude v pondělí americká abstrakcionistka Joan Mitchell. Experti ze Sotheby’s vybrali hned čtyři díla, která by v případě „hromadného“ nákupu stála úspěšného vydražitele minimálně 36 milionů dolarů. Což je za jeden večer více než třetina loňského celkového obratu za autorčina díla (kolem 94 milionů dolarů, vše bez provize). Joan Mitchell již několik sezón obsazuje čelní pozice mezi nejžádanějšími výtvarnicemi v dějinách, ale teprve rok 2023, její dražebně rekordní, ji vynesl na dvanácté místo v globálním žebříčku nejdražších prodejů vůbec.

V pondělí se oči všech zájemců budou upírat především na dva a půl metru vysoký obraz Poledne (Noon) z malířčina důležitého období po odchodu z New Yorku a usazení se na francouzském venkově. Současný majitel za něj před osmi lety vydal kladívkových 8,6 milionu dolarů (s provizí téměř 9,8 milionu) a v pondělí by mu měl připadnout přibližně dvojnásobek této sumy, neboť Poledne je kryto prodejní zárukou. I další tři autorčiny položky budou draženy v garantovaném režimu, který si sběratel s aukční síní vyjednal.

Alternativní popis Andy Warhol a Jean-Michel Basquiat: Bez názvu, 1984,
akryl, olej, grafit na plátně, 294,6 x 419,7 cm,

K dílčímu rekordu má možná našlápnuto více než čtyřmetrové plátno Bez názvu autorské dvojice Andy Warhol a Jean-Michel Basquiat. Impozantní výtvarná realizace na pomezí pop-artu a street-artu, tedy charakteristických uměleckých tvarosloví obou autorů, šestapadesátileté ikony newyorské scény Warhola a čtyřiadvacetiletého malířského autodidakta Basquiata, je jednou z asi 160 podobných spoluprací v letech 1984 až 1985. Pořadatelé vidí prodej mezi 15 a 20 miliony dolarů, což by bohatě překonalo stávající maximum za jakékoli dílo uměleckého dua (10 milionů dolarů v roce 2014 za plátno Zenith) a téměř o řád znásobilo výnos pro současného vlastníka, jenž za Bez názvu zaplatil před necelými 15 lety 2,3 milionu dolarů (vše bez provize).

Alternativní popis Claude Monet: Kupky sena v Giverny, 1893,
olej na plátně, 65,5 x 100,2 cm,
Sotheby’s New York 15. 5. 2024
odhadní cena: nezveřejněno (kolem 30 000 000 USD + provize)

O dva dny později se u Sotheby’s sejdou milovníci moderny, aby se utkali mimo jiné o Monetovy Kupky sena v Giverny. Impresionistická klasika z roku 1893 půjde do aukce s letos zatím nejvyšším katalogovým odhadem kolem 30 milionů dolarů, byť oficiálně neveřejným. Do Spojených států se plátno s typickou scenérií z Monetova malířského „ráje“ dostalo již dva roky po svém vzniku a po desítky let bylo v držení jedné rodiny. Cena za autorovy superhvězdné Kupky sena z před pěti let na témže místě (kladívkových 97 milionů dolarů, po započtení provize 110,7 milionů) zůstane určitě neohrožena, ale do první dvacítky nejdražších Monetů by se ve středu nabízený obraz vejít mohl.

Christie’s New York

S přehlídkou toho nejkvalitnějšího na trhu nezůstane pozadu ani druhý aukční hegemon, společnost Christie’s. Ta si připravila celkem osm podniků, rozprostřených do pěti dní. Těžištěm dražebního harmonogramu bude úterý a čtvrtek s výběrem umění 20. a 21. století. Večer 14. května ovládne pětatřicet položek s díly datovanými od 80. let do současnosti, ve finančních hladinách od desítek tisíc po desítky milionů dolarů.

Alternativní popis Vojtěch Kovařík: Herkules s hlavou v dlani, 2023,
akryl a písek na plátně, 80 x 70 cm,
Christie’s New York 14. 5. 2024
odhadní cena: 40 000 - 60 000 USD (+ provize)

Toto rozpětí zahrnuje jak dalšího z top Basquiatů, zvláštně přes rám vypjaté velké plátno s názvem The Italian Version of Popeye has no Pork in his Diet, s odhadem kolem 30 milionů dolarů, tak rozměrově komornější malbu českého výtvarníka Vojtěcha Kovaříka. V zahraničí velmi viditelný umělec se představí obrazem z loňského roku, Herkules s hlavou v dlani ((Portrait of) Hercules with his head in his hand). Své oblíbené téma antických bohů, héroů a jiných kulturních odkazů starověku zpracoval Kovařík ve výrazné barevnosti a monumentálním objemu, tedy tvaroslovím, které jej mezi sběrateli proslavilo. Obraz z roku 2023 je u Christie’s naceněn na částku kolem 50 tisíc dolarů, což by v případě úterního úspěšného příklepu znamenalo již pátý záznam jen za letošních prvních pět měsíců.

Po tvorbě třicátníka Vojtěcha Kovaříka je ve světě velká poptávka, vždyť si před měsícem u hongkongských Sotheby's připsal kladívkových přes 200 tisíc amerických dolarů za Thésea v labyrintu (Theseus Entering the Labyrinth, přes 2 miliony HKD, orientačně téměř 260 tisíc USD po započtení provize), tedy druhou nejvyšší sumu vůbec. Z autorského rekordu za 300 tisíc dolarů (378 tisíc vč. provize) se přesně rok stále těší obraz Afrodíté.

Alternativní popis
Vincent van Gogh: Zahradní zákoutí s motýly, 1887,
olej na plátně, 50,4 x 61,4 cm,
Christie’s New York 16. 5. 2024
odhadní cena: 28 000 000 - 35 000 000 USD (+ provize)

Ve čtvrtek 16. května půjde do aukce celé dvacáté století. Od stále žijících a tvořících mistrů Davida Hockenyho nebo Gerharda Richtera po protomodernisty v čele s Vincentem van Goghem. Od něho bude ke koupi menší plátno Zahradní zákoutí s motýly (Coin de jardin avec papillons), vročené do malířova krátkého pobytu v Paříži. Přesnou dataci, lokaci i výtvarný názor na introspektivní „krajinu“ lze zrekonstruovat ze zachovalé korespondence malíře s bratrem Theem van Goghem, jeho galeristou, podporovatelem a ve své době jediným propagátorem.

Záhonek ve veřejných zahradách ve výletním městečku Asnières kousek od Paříže pojal van Gogh jako barevnou a strukturální analýzu svého celoživotního inspiračního zdroje, přírody. Dílčí rekord pro podkategorii van Goghových pařížských prací padne stoprocentně, neboť Zahradní zákoutí s motýly je zajištěno prodejní zárukou, která by se měla pohybovat kolem 28 milionů dolarů. Dosavadní maximum činí asi o pět milionů dolarů méně (vše bez provize).

Phillips New York

Alternativní popis

Jean-Michel Basquiat: Bez názvu (ELMAR), 1982,
akryl, olej, sprej, koláž, 172,7 x 236,5 cm,
Phillips New York 14. 5. 2024
odhadní cena: 40 000 000 - 60 000 000 USD (+ provize)

Úterní termín 14. května si zarezervovala také aukční síň Phillips pro svou přehlídku moderního a současného umění, s téměř shodným počtem položek jako u konkurentů z Christie's. Opět nebude chybět výtvarný samouk s dnes učebnicovým postavením, Jean-Michel Basquiat, tentokrát s trojicí děl. Z nich to největší, Bez názvu (ELMAR), ponese ze všech květnových nabídek nejdražší cenovku, s prodejním odhadem mezi 40 a 60 miliony dolarů (kolem jedné miliardy korun bez provize). Obraz Bez názvu nese všechny nejcharakterističtější rysy Basquiatova osobitého stylu, tedy graffiti reminiscence, textová pole či barevné plochy naplněné vlastní ikonografií. Atraktivitu položky zvyšuje původ ze sbírky jednoho z prvních umělcových teoretiků, ve Spojených státech usazeného italského antropologa a myslitele Francesca Pellizziho.

Bonhams New York

Zajímavými příspěvky pro méně movitou klientelu se bude chtít tentýž týden blýsknout i další z významných hráčů na poli druhotného obchodu s uměním, společnost Bonhams. Ve své newyorské pobočce bude ve středu 15. a ve čtvrtek 16. května hostit výběr z výtvarných směrů západního světa předchozích sto třiceti let. Druhý aukční den si pořadatelé vyhradili pro díla z druhé poloviny minulého století až do současnosti. Vedle Andyho Warhola, Christophera Woola nebo před několika dny zesnulého Franka Stelly bude otisknuta i česká stopa, opět v osobě Vojtěcha Kovaříka. Tentokrát s velkoformátovým plátnem Únik (Escape) z roku 2018. Obraz se před třemi lety přesunul z londýnské sbírky do Ameriky a za týden se bude u Bonhams vyvolávat od přibližně 20 tisíc dolarů (bez provize).

Malichova třímilionová studie k plzeňskému reliéfu

Etcetera Art 27. 4. 2024

26. dubna 2024
Poválečná Toyen jde do aukce s rekordní vyvolávací cenou

European Arts 28. 4. 2023, Galerie Kodl 26. 5. 2024

24. dubna 2024