ART+, vše o trhu s uměním
Listopad 2022 1929 

Kronikářka českých aukcí

Zemřela Naďa Klevisová

Minulý pátek zemřela Naďa Klevisová, jediná novinářka v celoplošných médiích, která systematicky sledovala trh s uměním. Poslední rozloučení s ní se uskuteční ve čtvrtek 15. června od 12 hodin ve velké síni strašnického krematoria.

 

Naďa Klevisová
Naďa Klevisová na loňské tiskové konferenci k Ročence ART+
 

 

O aukcích a trhu s uměním Naďa Klevisová psala od roku 1993. Svůj první kontakt s touto problematikou popsala před dvěma lety v Ročence ART+: "A v listopadu 1993 se v paláci U Hybernů v centru Prahy konal první veletrh starožitností Antik. Tisková agentura tehdy vydala zprávu, že se na veletrhu nabízí k prodeji kulturní památka, cenný barokní oltář. Představa, že se 'kšeftuje' s něčím takovým, byla tenkrát jednoznačně pociťována jako skandální, a tudíž zvedla novináře ze židlí. Šéfredaktor Hospodářských novin mi přikázal, ať tam běžím a drzého prodejce pořádně 'zmáčknu'. V sále U Hybernů byl oltář působivě instalovaný a nasvícený. 'Prodejce', Jan Neumann z firmy Antikva Nova Praga, mluvil o tom, že je normální, když sbírky zanikají a jiné vznikají, když 'zboží' cirkuluje. Že i památky se mohou prodávat, pokud je noví majitelé nelegálně nevyvezou. Nepřesvědčil, ale zasel pochybnost, jestli bychom se trhu s uměním neměli začít věnovat." Celý článek zde.

 

Pro poslední Ročenku ART+ Naďa Klevisová napsala článek shrnující loňské výsledky v segmentů starožitností. Bude nám moc chybět, a to nejen jako skvělá novinářka. 

 

 

Sdílet na Facebooku  Vytisknout 

Loading...