Kupka, Toyen i Drtikol úspěšní na zahraničním trhu

České stopy na evropských i amerických aukcích

V posledních týdnech se v zahraničí uskutečnila řada zajímavých dražeb, v nichž figurovala umělecká díla s českými kořeny.  Uspěla s francouzským prostředím spojená známá jména, Toyen a František Kupka, v zámoří překvapila, letos již podruhé, fotografie Františka Drtikola.

Oblíbeným sběratelským segmentem je napříč euro-americkým prostředím moderna, tedy časově i stylově široce rozkročené období od první světové války po polovinu dvacátého století. Aukční síně vycházejí této poptávce vstříc a v rámci tematických nabídek čas od času zařadí i českého autora či autorku. Letos v říjnu se v Paříži v rozmezí pěti dnů konaly dvě velké přehlídky této epochy s implicitními tituly Art Moderne – v případě aukce u Christie´s 21. října, a Modernités u konkurenčního domu Sotheby´s 25. října.

František Kupka: Tryskání (Portrét Louise Arnoulda de Grémilly), 1921,
kvaš na papíře, 33,3 x 35 cm,
konečná cena: 88 200 EUR
Christie´s Paříž 21. října 2022

Na dražbě v pařížské pobočce  Christie´s se sešlo 132 položek a na ceněném dvacátém prvním místě v žebříčku nejdražších prodejů se umístil středně velký kvaš Františka Kupky s názvem Tryskání. Přes třicet centimetrů vysoká práce na papíře v kontrastní černo-bílé chromatice pochází patrně z roku 1921, kdy se Kupka již plně věnoval abstraktní tvorbě. Ta pro něj znamenala nejpravdivější směřování uměleckého výrazu, často sdělovaného právě dynamickými pohyby hmoty a šířením energie.

Klíčovou indicií pro vřazení tohoto díla do autorovy tvorby je podtitul Portrét Louise Arnoulda de Grémillyho, jak dokládá nálepka na zadní straně kartonové adjustace. S francouzským básníkem, literátem a filozofujícím teoretikem pojilo Kupku i osobní přátelství. Arnould Grémilly například napsal průvodní text k litografickému albu šestnácti autorových prací Několik obrazů Františka Kupky z roku 1922 (Quelques peintres Frank Kupka ve 400 vydáních). U odhadní částky mezi 30 až 40 tisíci eury dlouho nezůstalo a Tryskání se nakonec vydražilo za cenu přes 88 tisíc eur (přibližně 2,2 milionu korun).

Druhá ukázka Kupkova kresebného mistrovství, tentokrát národnostně laděný akvarel s motivem Náměstí svornosti, naopak kupce nenašel, byť byl v katalogu naceněn na sumu kolem třiceti tisíc eur.

Toyen: Prázdno, ticho, 1960,
olej na plátně, 38 x 61 cm,
konečná cena: 453 600 UER
Sotheby´s Paříž 25. 10. 2022

O několik dní později hostily sály naproti Elysejskému paláci „pouze“ 53 uměleckých děl, zato s vyvolávacími částkami těch nejvýznamnějších položek přes pět milionů eur. Pařížská pobočka  Sotheby´s  před zahájením aukce jako 14. nejprestižnější položku ohodnotila středně velké plátno od Toyen, v „dobré společnosti“ dalších světoznámých surrealistů typu Reného Magritta (o jednu pozici před) nebo Tamary de Lempicky (shodná vyvolávací cena).

Signovaný a datovaný obraz Prázdnota, ticho spadá do malířčina zralého období. Objevuje se na něm její oblíbená ikonografie z temnoty se vynořujících zvířecích tváří a pulzujících křídel s méně obvyklým prvkem světelného disku v pravém dolním rohu. Enigmatické nokturno bylo více než čtyřicet let skryto v soukromé švýcarské sbírce, v úterý 25. října změnilo majitele za necelých 454 tisíc eur (přibližně 11,3 milionu korun). S touto částkou by se obraz v prostředí domácích aukcí pohyboval kolem 19. místa Toyenina autorského žebříčku. Následující nabídka malířčiny kresebné práce, kvašový návrh na obal desky amerického vibrafonisty Milta Jacksona, zůstala bez odezvy.

František Drtikol: Studie aktů, 1928,
bromostříbrná fotografie, 28,8 x 22,8 cm,
konečná cena: 16 380 EUR
Christie´s Paříž 25.10. - 8. 11. 2022

Pařížskému publiku se v minulých dnech představil i František Drtikol. Uspěl svými ikonickými fotografiemi ze sběratelsky nejžádanějšího období druhé poloviny 20. let, kdy se již esteticky i profesně etabloval v mistrovského inovátora stále ještě mladého oboru umělecké fotografie.

Specializované oddělení u Christie´s sestavilo své portfolio z meziválečných až postmoderních autorů a autorek, do něhož bylo možné formou on-line licitace přihazovat až do 8. listopadu. Drtikolova bromostříbrná Studie aktů z roku 1928 pocházela ze sbírky novináře a znalce Pierra Borhana. Zahajovala na přibližně sedmi tisících eur a zakončila na částce přes 16 tisíc eur (orientačně necelých 410 tisíc korun).

František Drtikol: Akt, kolem 1925,
bromostříbrná fotografie, 30 x 24 cm,
konečná cena: 18 000 EUR
Millon & Associés Paříž 10. 11. 2022

Ještě výše dosáhl prodej Aktu, vročenému do úvodních let Drtikolovy nejslavnější etapy, když se z osmi tisíc eur vypracoval až na kladívkových patnáct tisíc, s poplatky tedy 18 tisíc eur (přibližně 450 tisíc korun). Aukční síň Millon & Associés jej vybrala jako jednu ze 233 ukázek fotografické kolekce z pozůstalosti historika, galeristy a pionýra sběratelství tohoto média, Françoise Lepage. Kompozice snímku s ženským aktem a kruhovými objekty, které vrhají geometrické stíny, využíval Drtikol ve více variantách, jak dokládá například vloni veleúspěšná fotografie Kruhový vír (Galerie Kodl za 1,2 milionu korun).

František Drtikol: Strach, 1927,
pigmentový tisk, 28,8 x 23,1 cm, avers + revers,
konečná cena: 75 600 USD
Christie´s New York 22. 9. - 6. 10. 2022

Přes milionovou hranici se Drtikolova fotografie dostala u Christie's. V rámci kurátorského výběru s podtitulem Moderní perspektivy se pořadatelé z newyorské pobočky Christie´s soustředili především na kvalitní pigmentové tisky s prestižní proveniencí a bohatou výstavní historií. Těmto předpokladům stoprocentně vyhovoval i emotivně vypjatý Strach, signovaný a datovaný na zadní straně adjustace. Včetně adresy Drtikolova slavného pražského ateliéru ve Vodičkově ulici č. 7.

Expresivní gestika v kombinaci s významotvornou hrou světla a stínu čekala v zámořské on-line aukci dva týdny, než byla 6. října 2022 zhodnocena na konečných 75 600 dolarů (přibližně 1,8 milionu korun). Zakončila jako devátá nejdražší položka celé dražby. Pro české prostředí by to znamenalo rekordní úspěch, ale na americkém trhu to Drtikolovi k maximu nestačí. Dubnový prodej Temných vln za částku přes 352 tisíc dolarů (téměř osm milionů korun) u téhož dražebníka je zatím nedosažitelný.