ART+, vše o trhu s uměním
Červen 2022 1785 

Art+Antiques Muchovy šperky na TEFAFu

Unikátní náhrdelník v prodeji

Maastricht – Od 11. do 20. března se v Nizozemí koná tradiční starožitnický a galerijní veletrh TEFAF, který je minimálně v segmentu starého umění nejprestižnější akcí svého druhu na světě. Na letošním veletrhu se bude prezentovat 275 obchodníků z dvaceti zemí světa. Ke koupi je tradičně vše od starověkého umění a umění přírodních národů přes středověké sochy, barokní malířství či díla impresionistů až po moderní design a práce největších hvězd poválečného a současného umění.

Georges Fouquet, Alfons Mucha: Chaîne de corsage,  kolem 1900, Epoque Fine Jewels, Kortrijk
Georges Fouquet, Alfons Mucha: Chaîne de corsage, 
kolem 1900, Epoque Fine Jewels, Kortrijk 

 

Mezi hlavní lákadla letošního veletrhu budou patřit Apoštol Šimon od El Greca, dvě reprezentativní plátna od Caravaggiova následovníka Matthiase Stomera nebo obraz Mateřská radost od Ferdinanda Georga Waldmüllera. Z poválečného umění pak díla Lucia Fontany, Cye Twomblyho nebo Gerharda Richtera. České umění bývá v posledních letech zastoupeno jen velmi slabě. Z dopředu zveřejněných materiálů je zatím zřejmé jen tolik, že pařížská galerie Antoine Laurentin vystaví několik kvašů Františka Kupky a soubor dvaceti akvarelů a pastelů Josefa Šímy z 50. a 60. let.

Objevem je 130 cm dlouhý zlatý chaîne de corsage vyrobený pařížským šperkařem Georgesem Fouquetem podle návrhu Alfonse Muchy. Unikátní náhrdelník nabízí belgické starožitnictví Epoque Fine Jewels za 620 tisíc eur. Mucha s Fouquetem spolupracoval v letech 1899 až 1901 a navrhl pro něj řadu šperků i kompletní zařízení jeho obchodu na Rue Royale, které dnes uchovává pařížské Musée Carnavalet. Fouquet mimo jiné realizoval slavný hadí náramek pro Sarah Bernhardtovou, který se před devětadvaceti lety prodal na aukci Christieʼs za tehdy rekordních 757 tisíc dolarů. Při zohlednění inflace to odpovídá částce 1,6 milionu dolarů v dnešních cenách.

Fouquet za kolekci šperků podle Muchových návrhů získal v roce 1900 zlatou medaili na Světové výstavě v Paříži, do dnešních dnů se jich však dochovalo jen málo. Známější než konkrétní Fouquetovy realizace jsou tak Muchovy kresebné návrhy. 

Jeden z Muchových návrhů šperků Jeden z Muchových návrhů šperků

 

Sdílet na Facebooku  Vytisknout 

Loading...