ART+, vše o trhu s uměním
Červen 2022 1785 

Pochybný Čapek v Londýně

Grafika připsaná Josefu Čapkovu v nabídce Christieʼs

Jednou z položek specializované aukce grafik a tisků společnosti Christieʼs, která se uskuteční ve středu v Londýně, je drobný dřevořez Opilce, který je nabízen jako dílo Josefa Čapka. Toto autorské určení však není nijak vyargumentováno.

Podle aukčního katalogu má jít o práci z počátku 20. let, která se nějak váže k Čapkově povídce Opilec. Stejné slovo je totiž německy vyvedeno na samotné grafice. Připsání Čapkovi se opírá pouze o tužkou napsané iniciály, které lze s jistou licencí číst jako J. C.

opilecJosef Čapek (?): Opilec / počátek 20. let
dřevoryt na papíře / 7,8 x 3,4 cm
odhad: 600-800 GBP
Christieʼs 16. 4. 2014

 

Na nabídku tohoto díla ART+ upozornil sám prodávající, který grafiku podle vlastních slov získal loni na jedné anglické lokální aukci jako anonymní dílo. Zaujala jej prý právě signatura vyčuhující z pod pasparty, kterou sám zprvu četl jak 7. E. Grafiku nabídl Christieʼs, kde ji určili jako dílo Josefa Čapka.

Nový majitel následně dohledal provenienci díla – pochází prý z rodiny židovského lékaře, který se narodil roku 1888 ve Vídni a do Velké Británie imigroval před druhou světovou válkou: "Původní majitel mi vyprávěl, že doma měli stejnou skleničku jako na Opilci a že dřevoryt určitě vznikl na objednávku jeho dědečka."

Josef Čapek: Levana a matky žalu / 1920-21
18 ručně kolorovaných linorytů / vydáno 1927 ve Staré Říši v nákladu 200 ks
cena: 102 000 Kč / Sýpka 17. 2. 2013

 

V soupisu Čapkova grafického díla, který před pěti lety připravila Pavla Pečinková, se Opilec neobjevuje, ani v něm nenajdeme jediné dílo, které by vykazovalo výraznější stylovou podobnost. S tak realisticky propracovanými detaily jako v případě Opilce se v Čapkově grafice vůbec nesetkáváme. Na počátku 20. let vznikly například ilustrace ke Quinceyho Levaně, na kterých je lidská figura stylizována až do elementárního geometrického tvaru.

"Podle mne to nemá s naším Josefem Čapkem vůbec nic společného. Konec konců podpis je tak vágní, že by se to mohlo připsat leckomu. Čapkovy grafiky i jeho pijáci vypadají jinak," odpověděla na otázku ART+ emailem Pavla Pečinková.

Josef Čapek: Podoba z biografuJosef Čapek: Podoba z biografu

linoryt na papíře / 28 x 20,5 cm

cena: 13 125 GBP / Sothebyʼs 14. 6. 2011

 

Předaukční odhad počítá s cenou 600 až 800 liber. Včetně provize a dalších poplatků to v přepočtu vychází na více než 25 tisíc korun. Nejdražší jednotlivé Čapkovy grafiky byly na českých aukcích draženy za částky kolem 50 tisíc korun.

Na mezinárodním trhu drží rekord linoryt Podoba z bigrafu, který byl před třemi lety v rámci aukce sbírky Hascoe vydražen za senzačních 13 tisíc liber, více než 370 tisíc korun.

_________________________

DOPLNĚNÍ: Dřevořez Opilec se nakonec v Londýně prodal za 688 liber, v přepočtu tedy za 23 tisíc korun.

 

Sdílet na Facebooku  Vytisknout 

Loading...