ART+, vše o trhu s uměním
Červen 2022 1785 

Zabere promíchání kategorií?

Ve světě lákají kupce současného umění na impresionismus

Světové aukční síně nasazují novou taktiku: snaží se oživit trh promícháváním tradičně oddělených tržních kategorií, lákají dražitele současného umění na impresionisty. Také segment starého umění by zasloužil větší pozornost a cenové nárůsty: Sotheby's v lednu nabídnou perlu italského baroka, obraz Danae od Caravaggiova současníka Orazia Gentileschiho, který poslední dva roky visel v Metropolitním muzeu v New Yorku.

 

Minulý týden jsme naznačili nové schéma aukčních prodejů, které se chystá představit aukční dům Christie's na newyorských aukcích pořádaných v listopadu (zde). Proti předchozímu schématu, kdy byly do dvou samostatných týdnů striktně rozděleny aukce impresionismu, klasické moderny a aukce současného a poválečného umění, probíhající paralelně v obou aukčních domech, tentokrát všechny večerní aukce u Christie's proběhnou jen v týdnu druhém a impresionisté budou nabídku netradičně uzavírat. Terén si začaly oba aukční domy oťukávat již před rokem, když začaly pravidelně zařazovat tzv. kurátorské aukce, ve kterých spojovaly aukční nabídku děl napříč oběma kategoriemi.

Společně s tím, jak se obě síně snaží promíchat nabídku děl a propojit kategorie impresionistů se současným uměním, snaží se stejnou taktiku i o oživení trhu se starými mistry. A že je tu oživení na místě! Většina obchodů se starými mistry probíhá převážně privátně a nejdražším dílem kategorie je Rubensovo Vraždění neviňátek, které bylo v roce 2002 vydraženo za necelých 50 milionů liber, přičemž celkové objemy z aukcí současného umění jsou téměř desetinásobné.

Orazio Gentileschi: Danae / 1621 / Sotheby's 27. 1. 2016 / odhad 25 - 35 000 000 USD Orazio Gentileschi: Danae / 1621 / Sotheby's New York 27. 1. 2016 / odhad 25 - 35 000 000 USD

 

Přestože Christie's aukce starých mistrů přesouvá k nejsledovanějším newyorským aukcím daleko do května, Sotheby's nabídne akt Danae od barokního mistra Orazia Gentileschiho již v lednu. Předaukční odhad za dílo Caravaggiova současníka se pohybuje mezi 25 a 35 miliony dolarů. V Sotheby's o tomto plátně hovoří jako o jedné z nejvýznamnějších prací starého umění, která se dostala po druhé světové válce na trh. 

Poslední dva roky bylo dvoumetrové plátno Danae ze 17. století zapůjčeno v Metropolitním muzeu. Podle newyorského galeristy Otto Naumanna jde o jednu z nevýznamnějších prací italského barokního umění a i proto předaukční odhad není adekvátní. Podle něj by za práci zobrazující mytologickou scénu bylo adekvátnější žádat částku okolo 75 milionů dolarů. Nutno ale připomenout, že dosavadní autorský rekord Gentileschiho je sice starý už osm let, ale také řádově nižší. Tehdy za Madonu s dítětem dražitel zaplatil 4,1 milionu dolarů.

 

 

Sdílet na Facebooku  Vytisknout 

Loading...