Červenec 2020 816

Znovuobjevený Kurandův Rubens v aukci

Sotheby's New York 29. 1. 2020

Newyorská pobočka Sotheby's bude v příštím týdnu dražit raný obraz Petra Paula Rubense, který byl několik desetiletí skryt očím odborníků i veřejnosti. Naposledy byl nabízen v londýnské aukci v červnu 1946 a od počátku 50. let o něm nebyly zprávy. Předtím ho vlastnila rodina rakouského politika a spisovatele českého původu Ignaze Kurandy.

Peter Paul Rubens: Panna Maria s malým Ježíšem, sv. Alžbětou a sv. Janem Křtitelem olej na desce, 121,6 x 95,5 cm odhadní cena: 6 000 000 až 8 000 000 USD Sotheby’s New York 29. 1. 2020

Peter Paul Rubens: Panna Maria s malým Ježíšem, sv. Alžbětou a sv. Janem Křtitelem
olej na desce, 121,6 x 95,5 cm
odhadní cena: 6 000 000 až 8 000 000 USD
Sotheby’s New York 29. 1. 2020

Znovuobjevený olej Petra Paula Rubense zobrazující Pannu Marii s malými Ježíšem a sv. Janem Křtiteleme a sv. Alžbětou bude jedním z hlavních lákadel aukce starých mistrů Sotheby's, která proběhne příští týden v New Yorku. Podle odborníků na Rubensovo dílo by mělo jít o ranou vlastnoruční malířovu práci zhruba z let 1611 až 1614, tedy nepříliš dlouho poté, co se malíř vrátil ze svého osm let trvajícího italského pobytu. Cenu obrazu aukční síň stanovila v rozmezí 6 až 8 milionů dolarů, očekávání však zřejmě mohou být vyšší.

Podle údajů aukční síně obraz vlastnila více než 60 let jediná rodina z newyorského Manhattanu. Do USA se malba dostala prostřednictvím aukce u Sotheby's v Londýně, 26. června 1946, kde byla prodána jako dílo P. P. Rubense za 1700 liber. Zajímavou okolností je, že původním majitelem obrazu byl pražský rodák, rakouský spisovatel, novinář a politik židovského původu Ignaz Kuranda žijící ve Vídni (1811–1884). Po jeho smrti vlastnictví obrazu přešlo na jeho syna, bankéře Felixe Kurandu, v jehož rodině obraz zůstal až do výše zmíněné aukce v roce 1946.

Již znalec Rubensova díla Ludwig Burchard na počátku 50. let při studiu malby vyslovil domněnku, že tento obraz je první autorskou verzí kompozice, která je známá z celé řady dílenských variant a kopií. Za vlastnoruční Rubensovo dílo malbu nově označila Fiona Healy, autorka čtvrtého svazku vznikajícího soupisu Rubensových děl Corpus Rubenianum Ludwig Burchard věnovaného vyobrazením svaté Trojice, Panny Marie, madon a svaté Rodiny, i Arnout Balis, předseda vědecké společnosti pro výzkum Rubensova díla, Centra Rubeniana v Antverpách. Rozměrnější autorská kopie tohoto obrazu datovaná zhruba do roku 1618 se nachází ve sbírkách madridského muzea Thyssen-Bornemisza (zde), t. č. v zápůjčce v barcelonském MNAC.

Peter Paul Rubens: Lot a jeho dcery, kolem 1614 olej na plátně, 190 x 225 cm cena: 44 882 500 GBP (58 077 955 USD) Christie's Londýn 7. 7. 2016

Peter Paul Rubens: Lot a jeho dcery, kolem 1614
olej na plátně, 190 x 225 cm
cena: 44 882 500 GBP (58 077 955 USD)
Christie's Londýn 7. 7. 2016

Známý pouze z nekvalitních fotografií byl do svého prodeje v roce 2016 i Rubensův rozměrný obraz Lot a jeho dcery namalovaný ve stejné době jako ten aktuálně nabízený. Částka téměř 45 milionů liber (58 milionů dolarů) tehdy vysoko předčila očekávání aukční síně Christie's (více zde). Dodnes je tento olej druhým celosvětově nejdražším Rubensovým obrazem prodaným v aukci. První je pak s cenou 49,5 milionu liber (76,7 milionu dolarů) Vraždění neviňátek, vzniklé mezi lety 1609 a 1611 a vydražené před 18 lety u Sotheby's.

V posledních letech se v aukcích objevilo ještě několik dalších děl, které byly nově atribuovány jako vlastnoruční Rubensovy práce. Šlo například o portrét umělcovy dcery Clary Sereny (více zde) nebo olejovou studii jezdce na koni dříve přisuzovanou Anthonisi van Dyckovi nebo někomu z jeho následovníků (více zde).

Z dalších položek, které se ve večerní aukci starých mistrů ve středu 29. ledna objeví, vkládá aukční síň největší naděje do monumentálního obrazu Růžencové madony mezi anděly Giambattisty Tiepola z roku 1735 objednaného nejspíše velkými propagátory růžencové zbožnosti, dominikány, pro nějaký ze svých kostelů nebo oratorií. Již v roce 1989 prošel tento obraz aukcí stejného domu za tehdy rekordní cenu 2,1 milionu dolarů. Výši nynějšího odhadu aukční síň nezveřejnila, podle The Art Newspaper však nabídla prodejci garanci ve výši 15 milionů dolarů.