Astronomické hodiny
Ustar 4. 12. 2013
Text Mečkovský Robert Foto Ustar Date 25.11.2013
Výjimečnou příležitostí pro sběratele historických hodin se stane první aukce uměleckých děl a starožitností olomoucké společnosti Ustar, konaná 4. prosince v pražském Kaiserštejnském paláci. V početné kolekci historických chronometrů vynikají exklusivní věžové astronomické hodiny manýristických forem.
Tento typ luxusních hodin s astrolábovým číselníkem a množstvím dalších astronomických ukazatelů byl vyráběn ve Vídni a několika větších německých městských centrech od konce 16. do poloviny 17. stol. Vždy se jednalo o luxusní zboží, určené pro bohatou klientelu z řad vysoce postavených šlechtických rodů. Komplexní vysoce sofistikovaný přístroj jistým způsobem charakterizuje dobu svého vzniku: ta byla rozepjata mezi renesanční fascinací astrologií a počátky moderní přírodní vědy, formulované René Descartesem pro několik příštích pokolení.
Vřetenový bicí stroj datovaný do první třetiny 17. stol. kryje kovová skříň tradičního věžového vzhledu, dekorovaná aplikami odkazujícími k manýristické estetice. Chronometr poskytuje prostřednictvím několika číselníků mimo jiné informace o lunárních fázích, poloze slunce a měsíce, počtu vybraných hvězd na obloze, měsíci v roce, dnu v týdnu, či aktuálním znamení zvířetníku. Pozoruhodné jsou nápisy vyryté na vnitřních stranách hodinové skříně. Texty "GOT UNDEM HOCH LOBLICHTS : ERTZHAV SE ZV : OSTERREICH" (Bohu a vysoce ctěnému arcidomu rakouskému), "HEINRICH FREIHERR VON : BIBRAN :" a "IZRAEL STOSCH BRESLAW" vedou ke slezskému šlechtickému rodu, jehož představitel Heinrich von Bibran und Modlau zastával mezi léty 1627 – 1637 úřad zemského hejtmana Svídnického a Javorského knížectví. To v té době spadalo pod správu habsburské koruny. Jeho manželkou byla Helena von Stosch z wroclavské patricijské rodiny. Hodiny jsou mimo uvedené značeny monogramem "I S W".
![]() | Astronomické hodiny - detail / střední Evropa /kolem 1630 / výška 57 cm |
Kromě skromnějších věžových hodin vydražených aukčním domem Zezula v roce 2010, nebyl podobný stroj na českém aukčním trhu nabízen. Historicky nejvýše vydraženými hodinami v domácích aukcích se stal mistrovský kus Josefa Blažka s postavou Chrona z roku 1810 vydražený aukčním domem Meissner Neumann v roce 2007. Odhadní cena astronomických hodin nabízených olomouckou galerií Ustar je stanovena v rozpětí 7 - 9 milionů korun, vyvolávány budou za 5 milionů korun (částky bez aukční provize).