Březen 2017 1146

Nabídky aukčních síní pro nadcházející sezonu

Po mimořádně úspěšném prvním pololetí se v následujících týdnech a měsících bude rozhodovat, zda celoroční výsledky překonají rekordní rok 2013. První informace od jednotlivých aukčních domů, co se objeví v jejich nabídce, naznačují, že i podzimní část aukční sezony bude velice zajímavá.

Hlavním cenovým tahákem trhu je tradičně klasická moderna a v nadcházejících měsících tomu nebude jinak. Po nedávném pařížském rekordu Josefa Šímy (více zde) se dočkáme minimálně dvou jeho meziválečných děl také na českých aukcích. Kandidátem na nový cenový rekord je obraz Ve čtyři hodiny odpoledne (Růžové tělo) z konce 20. let, který bude poslední listopadovou sobotu dražit společnost Adolf Loos Apartment and Gallery. Rozměrný obraz, který byl Šímovým svatebním darem francouzskému básníkovi Pierru Jeanovi Jouveovi, bude startovat na vyvolávací ceně 22 milionů korun, přičemž aukční síň si u tohoto díla bude účtovat sníženou 4procentní provizi (vyvolávací ceny uvádíme bez aukční provize).

Josef Šíma: Ve čtyři hodiny odpoledne (Růžové tělo)

 Josef Šíma: Ve čtyři hodiny odpoledne  (Růžové tělo), 1928-29, olej na  plátně, 135 x 102 cm, Adolf Loos  Apartment and Gallery 26. 11. 2016

Mimořádným dílem je i nově objevená metafyzická kompozice Ateliér z roku 1934, kterou jen o den později nabídne Galerie Kodl. Vyvolávací cenu galerie zatím nezveřejnila, ale odhad bude patrně rovněž znít na více než 20 milionů korun. Obraz byl vystaven na malířově retrospektivě v roce 1936 v pražském Obecním domě, ale od té doby byl znám jen z černobílé reprodukce.

Josef Šíma: Ateliér / 1934

Josef Šíma: Ateliér, 1934, olej na plátně, 99 x 145 cm, Galerie Kodl 27. 11. 2016

Z dalších výrazných děl klasické moderny můžeme jmenovat "van goghovský" portrét Muž v klobouku od Otakara Kubína, který v bude prosinci dražit společnost Arthouse Hejtmánek. Malba na kartonu z roku 1908 bude nabízena za 750 tisíc korun. O drobný kubistický obraz Lahev a sklenka Antonína Procházky, rovněž malbu na kartonu, budou moci sběratelé bojovat na říjnové aukci 1. Art Consulting. Bude startovat na 3,2 milionech korun. U European Arts bude vedle půvabné Špálovy kytice z roku 1924 (1,6 milionu) možné dražit i zajímavý velkoformátový obraz Pardáli zřídka nabízeného Františka Zdeňka Eberla s vyvolávací cenou 1,65 milionu korun.

Otakar Kubín: Muž v klobouku, kolem 1908 Antonín Procházka: Zátiší

Otakar Kubín: Muž v klobouku, kolem 1908,
olej na kartonu, 70,5 x 56 cm, Arthouse Hejtmánek, prosinec 2016

Antonín Procházka: Láhev a sklenka, 1913–14,
olej na lepence, 28 x 22,5 cm, 1. Art Consulting 9. 10. 2016

Z umění přelomu 19. a 20. století je třeba na prvním místě jmenovat Jana Preisslera, který bude na podzimních aukcích zastoupen hned třemi výjimečnými díly. Začátkem října nabídne společnost European Arts studii k obrazu Tři dívky v lese, který v malířově monografii z roku 1950 nadšeně popisuje Antonín Matějček. Jeho dražba bude startovat na 5,8 milionech korun. O týden později nabídne aukční síň 1. Art Consulting monumentální olejovou studii k mozaice pro Zemskou bankou, která bude vyvolávána na částce 3 miliony korun. Začátkem prosince pak bude Arthouse Hejtmánek dražit obraz Na vyjížďce, u kterého je stanoveno minimální podání na 1,8 milionu korun. Připomeňme, že Preislerův aukční rekord má hodnotu 7 milionů korun (bez provize) a že za více než milion korun bylo dosud draženo jen pět jeho obrazů.

Jan Preisler: Tři dívky v lese, 1906

 Jan Preisler: Tři dívky v lese, 1906,
 olej na plátně, 64 x 43 cm,
 European Arts 2. 10. 2016

Mimořádnou událostí bude dražba rozměrné krajiny od Antonína Mánesa, kterou ve své říjnové aukci slibuje nabídnout brněnská aukční síň Zezula. Odhadovaná cena za tento olej z 20. let 19. století, který má pocházet ze zámku v Mnichově Hradišti, počítá s částkou 1,3 až 1,8 milionu korun. V posledních patnácti letech aukcemi prošelo pouhých deset Mánsových krajin. Z umění 19. století se sběratelé dále mohou těšit na krajiny Maxmiliána Haushofera (650 tisíc) či jeho žáka Hugo Ullika (1 milion korun), které bude v listopadu dražit Galerie Kodl.

Antonín Mánes: Krajina s pasáčkem dobytka

Antonín Mánes: Krajina s pasáčkem dobytka, 20. léta 19. stol.,
olej na plátně, 80 x 100 cm, Zezula 8. 10. 2016

Kandidátem na titul nejdražšího díla roku je pozdní olej Oskara Kokoschky Žáby, který v listopadu nabídne Adolf Loos Appartment and Gallery. Jde o dílo dokončené 23. 8. 1968 v reakci na obsazení Československa vojsky Varšavské smlouvy. Obraz do aukce dává jeho první majitel. Cena je odhadována na 27 až 30 milionů korun, opět při snížené 4procentní provizi.

Oskar Kokoschka: Žáby, 1968

Oskar Kokoschka: Žáby, 1968, olej na plátně, 61 x 92 cm,
Adolf Loos Apartment and Gallery 26. 11. 2016

Zdá se, že stejně jako na jaře (více zde) i v podzimní části aukční sezony bychom mohli být svědky dalších rekordů v kategorii nábytku. Dorotheum představí v rámci designové sekce své zářijové aukce křeslo Bambi Bořka Šípka, které navrhl v roce 1983 pro svou manželku tanečnici Bambi Uden. Bylo vyrobeno v edici 60 kusů a je jednou z celosvětových ikon postmoderního designu. Dražba bude startovat na 100 tisících korun.

Bořek Šípek: židle Bambi / návrh 1983, výroba kol. 1986 / lakovaný kov, mosaz, mačkané modré hedvábí /  88 x 97 x 45 cm / vyvolávací cena: 100 000 Kč, Dorotheum 24. 9.

 Bořek Šípek: židle Bambi,
 návrh 1983, výroba kol. 1986,
 lakovaný kov, mosaz, mačkané modré  hedvábí, 88 x 97 x 45 cm,
 Dorotheum 24. 9. 2016

Zajímavý modernistický nábytek nabídne sběratelům v říjnu Sýpka. Po křesle, které navrhl Josip Plečnik, bude dražit dvě křesla od Jana Kotěry. Křesla z mořeného dubového dřeva vyrobená pro interiér pánského pokoje Karla Hoffmeistera, jehož hlavní část je ve sbírce Uměleckoprůmyslového musea v Praze, budou nabízena za 310 tisíc korun. Arthouse Hejtmánek, který svou aukci plánuje na začátek prosince, avizuje, že má v jednání výjimečný kubistický nábytek.

Jan Kotěra křesla

 Jan Kotěra: dvojice křesel,
 mořené dubové dřevo,
 Sýpka 23. 10. 2016

Společnost Dorotheum na říjen chystá další specializovanou aukci ateliérového skla. Mezi hlavní lákadla bude patřit několik plastik autorské dvojice Libenský-Brychotvá či díla Václava Ciglera a Vladimíra Kopeckého. Začátkem prosince se pak uskuteční další specializovaná aukce asiatik Galerie Arcimboldo a společnost Zezula avizuje, že na své prosincové aukci se opět více zaměří na fotografii.