Beseda ve Východočeské galerii 23. 1. 2013

O sbírání staré a nové grafiky a prací na papíře

Další beseda o sběratelství pořádaná Východočeskou galerií v Pardubicích a portálem ART+ se uskuteční ve středu 23. ledna v 17. hodin. V souvislosti s probíhajícími výstavami našich tří předních ilustrátorů si budeme povídat na o kouzlu sbírání staré a nové grafiky a prací na papíře. Hostem bude šéf našeho portálu Robert Mečkovský z Filozofické fakulty MU v Brně a Tomáš Valeš, pracovník Ústavu dějin umění Akademie věd ČR.

Debata ve Východočeské galerii 23. ledna 2013

termín: 23. ledna od 17.00 hodin
téma: sbírání staré a nové grafiky a prací na papíře
hosté: Robert Mečkovský, Tomáš Valeš

pořadem provází: Marcela Chmelařová
místo: Dům U Jonáše, Východočeská galerie v Pardubicích, Pernštýnské nám. 50

Sbírání staré a nové grafiky či prací na papíře nám může přinášet hodně dobrodružství a radosti a přitom do něj nemusíme investovat závratné částky. O své sběratelské slabosti pro starou manýristickou a barokní grafiku, ale také sociální grafiku 20. století, dílo Bohuslava Reynka a další cenné drobnosti na papíře si s námi budou povídat šéf portálu ART+ Robert Mečkovský a Tomáš Valeš z Ústavu dějin umění AV ČR. Hosté nám představí také cenné akvizice ze svých sbírek, poradí, jak si podobnou sbírku vybudovat a podělí se o své zkušenosti s nákupem umění po internetu.

Václav Hollar: Kaple sv. Jiří na zámku ve Windsoru

Václav Hollar: Kaple sv. Jiří na zámku ve Windsoru / 1674 / kolorovaná mědirytina / 30,2 x 36,4 cm

cena: 18 290 Kč / Aukční dům Zezula 3. 11. 2012

Sběratelství v této dodobě může být mimořádně zajímavý a finančně nepříliš náročný koníček, kterým lze efektivně trávit čas. Více o specifikách trhu prací na papíře, jednoho z nejdynamičtěji se měnících tržních segmentů posledních let, si můžete přečíst zde.

Na sbírání zajímavých drobných uměleckých studií na papíře, staré a současné grafiky se v minulosti specializovali mnozí zkušení sběratelé, kterým se podařilo vytvořit nadčasové a s odstupem let také mimořádně cenné konvoluty. Jedním z příkladů může být i brněnský sběratel Otakar Teyschl, o jeho sbírce více zde.

Simon de la Valeé: Moyse trouvé sur le Nil (podle obrazu G. F. Romanelliho)
po 1700 / mědiryt / 39,5 x 27,6 cm / ze sbírky Otakara Teyschla

Zajímavé bylo také postavení prací na papíře na našem historickém trhu, pováleční sběratelé byly za dnes stále ještě podceňované "papírové položky" ochotni zaplatit nesrovnatelně vyšší částky než my dnes (více zde).

Otakar Mrkvička: V kavárně / sbírka VČG v Pardubicích

Otakar Mrkvička: V kavárně / 30. léta 20. století / akvarel a perokresba na papíře

sbírka VČG v Pardubicích / do sbírek zakoupeno v roce 1964